Chang San Feng
Chang San Feng

Historia Tai Chi Chuan rozpoczyna się od legendarnego Chang San Fenga, mistyka, wędrowcy, pustelnika, filozofa, praktyka sztuk walki i systemów Tao Yin. Na temat San Fenga napisano już wiele. Wszyscy tradycyjni nauczyciele powołują się na niego, jako twórcę Tai Chi. Do naszych czasów przetrwał oryginalny styl nazywany Pierwotnym Tai Chi, lub (Tai Ki) wg San Fenga. Styl mało znany, rodzinny, przekazywany wyłącznie bezpośrednio. San Feng miał uczniów, którzy zadbali o ciągłość tradycji i przekaz do czasów dzisiejszych. Jednym z nich był członek rodziny Chen. Jednak nie dokończył nauki i połączył nabytą wiedzę z rodzinną sztuką walki. Stąd obecny pogląd niektórych znawców, że Tai Chi we współczesnej wersji wywodzi się od rodziny Chen.

Yang Lu Schan
Yang Lu Schan

U rodziny Chen uczył się Yang Lu Chan. Od postaci Yang Lu Chana zaczyna się okres ekspansji Tai Chi i szerokiego zainteresowania tą sztuką najpierw w Chinach, a w dwudziestym wieku na całym świecie. Współczesną wersję Tai Chi Chuan i jej obecny obraz zawdzięczamy wnukowi Yang Lu Chana, Yang Cheng Fu. Na świecie istnieje mnóstwo odmian tej sztuki wywodzącej się właśnie od form ćwiczonych w rodzinie Yang. Jedna z tych odmian jest uczona od 1982 roku przez Tomasza Nowakowskiego.

Tomasz Nowakowski oparł swój styl uczenia o doświadczenia płynące z praktyki Tai Chi, Qi Gong lub Chi Kung i Kung-Fu, oraz studiów u różnych nauczycieli. Na jego interpretację stylu Yang mieli wpływ pan Yang Ming-Shi, Krzysztof Łoziński, Yorgen Ostern oraz studia u Dr Ming Wong C.Y.

U tego ostatniego nauczyciela Tomasz Nowakowski uczy się od 1990 roku stylu San Feng Tai Ki Kung pochodzącego od twórcy sztuki Tai Chi, Chang San Fenga. W 1992 roku Dr Ming Wong autoryzował Tomasza Nowakowskiego na nauczyciela tego stylu. W którego ramach, nauczany jest również oryginalny masaż stóp On Zon Su i praktyka Moksy.

Od 1990 roku autor tej krótkiej historii Tai Chi, Daniel Żurawski, jest uczniem Tomasza Nowakowskiego. Historia ta ukazuje korzenie uprawianej przeze mnie sztuki.

 

Kontakt do mnie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

   tel. 605 66 00 18