Co to jest Chi Kung, Qigong (Tao - yin)?

Chi - energia witalna człowieka,
Kung - praca z energią witalną człowieka.

Image Są to tradycyjne chińskie ćwiczenia oddechowe, oparte podobnie jak akupunktura, na chińskiej medycynie tradycyjnej. Ich zadaniem jest regulacja i podniesienie energii witalnej człowieka poprzez doprowadzenie organizmu do stanu wewnętrznej równowagi. Praktyka Chi Kung wzmacnia cały organizm, a szczególnie organy wewnętrzne i system nerwowy, w znaczący sposób poprawia wydolność organizmu i jakość oddechu. Jest to doskonałe ćwiczenie z zakresu profilaktyki zdrowotnej, dzięki któremu zwiększa się wydolność psychofizyczna człowieka. Efekty płynące z takiej praktyki to np.:

  • podniesienie odporności na choroby, czy też sytuacje stresowe;
  • zdolność do szybkiej koncentracji umysłu i utrzymywania jej przez długi czas;
  • jasność i precyzja myślenia pomagająca w szybkim podejmowaniu decyzji;
  • zdolność, dzięki świadomej kontroli oddechu, do opanowania niepożądanych emocji w trudnych sytuacjach życiowych.

Techniki Chi Kung, mające za sobą 5000 lat historii, są nadal korzystne dla współczesnego człowieka. Obecnie są wykorzystywane na całym świecie w klinikach jako terapia wspomagająca. Wykorzystuje się je także na kursach menedżerskich, w treningu sportu wyczynowego (złoci medaliści austriaccy w zjazdach alpejskich mają własnego trenera Chi Kung), w wojsku, zwłaszcza w jednostkach specjalnych, w szkoleniu pracowników różnych zawodów, zwłaszcza pracujących w trudnych warunkach.

W wielu europejskich krajach prowadzone są wieloletnie, profesjonalne kursy Chi Kung. Szkolą one specjalistów pracujących z różnymi grupami pracowników dla różnych instytucji państwowych i prywatnych. Mój nauczyciel, Tomasz Nowakowski, prowadzi tego rodzaju kursy w Austrii.

Wachlarz technik Chi Kung jest na tyle bogaty, że tych najprostszych można nauczyć się na jednodniowym kursie, ale są i takie, które wymagają kilku miesięcy nauki. Jednak nawet te najprostsze techniki są na tyle efektywne, że działają od razu i można je wykorzystywać do własnej pracy nad zdrowiem. Pomagają ludziom, którzy długo siedzą (schorzenia kręgosłupa) oraz dużo stoją (kłopoty z krążeniem krwi).

Naszym głównym ćwiczeniem Chi Kung jest zestaw "Ośmiu części brokatu" (Pa Tuan Chin), oraz cały wachlarz pojedynczych technik.

 

Kontakt do mnie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 605 66 00 18