Kiedy rozpocząć praktykę Tai Chi?

Witam wszystkich pragnących rozpocząć praktykę Tai Chi. Dość często zadawane mi jest pytanie, kiedy są zapisy? i czy właśnie w tej chwili można dołączyć do grupy.  

 

Zawsze odpowiadam, że można rozpocząć w dowolnym momencie, termin rozpoczęcia praktyki nie ma znaczenia. Największe znaczenie ma podjęta decyzja, czy chcemy ćwiczyć, czy nie.

Na zajęciach, które prowadzę, nie ma formalnych zapisów. Chociaż, od września do czerwca trwa cykl zajęć, od zupełnych podstaw, do jako takiego poznania najważniejszych elementów stanowiących fundament do późniejszych studiów Tai Chi. 

Jednakże, każde pojedyncze zajęcia stanowią zawsze odrębna całość i zazwyczaj są niepowtarzalne, mimo że ciągle pracujemy z podstawowymi formami naszych stylów. W grupie otwartej zazwyczaj ćwiczymy Formę Ojca, Osiem Części Brokatu, pierwszą część Długiej Formy stylu Yang i ćwiczenia z partnerem jak Tap Sao, czy szkolne Tueishou.

Czasami kilka zajęć pod rząd poświęconych jest jednemu tematowi. Dużo pracujemy z zasadami Tai Chi, to one determinują jakość naszej sztuki, jej rozumienie, czy efekty zdrowotne. Kroki, ruchy, formy i ćwiczenia wymagają tylko odpowiedniego czasu praktyki. 

Osoba chcąca zapoznać się z uprawianą prze zemnie sztuką nie powinna się zastanawiać nad najlepszym momentem kiedy spróbować, każda data będzie dobra.

Osoba chcąca poświecić dużo więcej czasu na poznanie większej całości i tak powinna przygotować się, że nie będzie to jeden czy dwa miesiące. Raczej co najmniej rok, a najczęściej kilka lat, więc też nie powinno mieć żadnego znaczenia kiedy rozpocznie. 

Metodyka zajęć jest taka, że w grupie otwartej nawet za pierwszym razem można spotkać się z prostymi elementami, które każdy bez problemu może ćwiczyć, jak i trochę trudniejszymi, które zaczną wychodzić dopiero po jakimś czasie.

Dla grupy osób chcących poprawić swoje zdrowie żaden termin rozpoczęcia też nie powinien mieć znaczenia, najważniejsze to rozpocząć ćwiczenia.

Czasem ktoś dzwoni i pyta o godzinę rozpoczęcia zajęć lub w jakim dniu są one prowadzone.

Wielkiego wyboru nie ma, jeśli jesteśmy zdeterminowani, to na ten jeden dzień w tygodniu, na tę konkretną godzinę uda nam się pojawić.

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko czasem trudne do osiągnięcia. 

Pozdrawiam i zapraszam zdecydowanych na zajęcia otwarte w dowolnym terminie. 

 

 Kontakt do mnie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 605 66 00 18